Historie

Dovolte, abych Vám ve zkratce představil basketbalový oddíl TJ Lokomotiva Liberec I, který patří od svého vzniku mezi největší a nejlepší basketbalové kluby v severních Čechách.

Koncem roku 1945 se v Liberci sešlo několik basketbalistů, kteří začali budovat mužský oddíl Sokola Liberec I a v následujícím roce se začalo formovat i družstvo žen. Během několika let se oddíl stabilizoval a stal se známým i mimo území kraje. V roce 1956 se postupem družstva žen do I.ligy začala psát nejúspěšnější část oddílové historie. Ženy si v nejvyšší soutěži vedly velice dobře až do roku 1961. Sokolovna byla při utkáních žen zcela zaplněna a často musela být i policejně uzavřena. V Liberci vyrostlo a hrálo několik reprezentantů jako např. Kočandrlová, Richtrová, Jarošová-Doušová, Zoubková a Tomášek. V roce 1964 postoupilo do I.ligy i družstvo mužů, ale v nejvyšší soutěži se udrželo pouze jeden rok. Po sestupu z nejvyšších soutěží se projevil částečný útlum, ale po pár letech se situace zase zlepšila a družstva mužů i žen důstojně působila v národních soutěžích až do roku 1989. Jména Phmr. Mirka Číli, Gusty Hýbnera a Ládi Hampla se stala pro Liberec pojmem.

Po roce 1989 se začala psát nová kapitola oddílu. V důsledku nedostatku financí a kvalifikovaných trenérů se rapidně snižoval počet členské základny i družstev v mistrovských soutěžích, což vedlo až k zásadnímu rozhodnutí orientovat se pouze na ženské složky, když mužská část oddílu přešla do do té doby konkurenční Slavie Liberec. Veškeré snažení oddílu v těchto letech směřovalo k postupu družstva žen do nejvyšší soutěže. V sezóně 1994-95 se družstvo umístilo hned za postupujícím celkem Lokomotivy Texlen Trutnov. V následujícím ročníku 1995-96 nepostoupilo do nejvyšší soutěže až po velkém boji s kombinovaným celkem Kaučuku Kralupy a Sparty Praha. Libereckému celku byla poté nabídnuta účast v první lize za odstoupivší Spartu Praha, ale tu kvůli nedostatku finančních prostředků a nemožnosti posílení kádru jsme byli nuceni s těžkým srdcem odmítnout. Před sezónou 1997-98 se družstvo posílilo o několik hráček a jeho jediným cílem byl opět postup do nejvyšší soutěže. Bohužel i v této sezóně zůstalo družstvo těsně před vysněným cílem, když stop postupu mezi ligové celky vystavil našemu družstvu B tým mistrovských ŽABOVŘESK BRNO, který do rozhodujících utkání s naším celkem nastoupil se třemi reprezentantkami z ligového celku, aby posléze soutěž prodal Žďáru nad Sázavou.

Na přelomu století podařilo se nám podařilo obnovit práci s mládeží, která byla v Liberci po většinu doby základním kamenem veškeré činnosti,, a která nám v těchto dnech přináší úspěchy.

Oddíl košíkové je se svými 120 členy po sportu pro všechny druhým nejpočetnějším oddílem v rámci tělovýchovné jednoty, když více než 80% jeho členů tvoří dívky do 18 let. V skončené sezóně 2008-2009 působilo v mistrovských soutěžích pět družstev. Družstvo žen ve II.lize, družstva starších a mladších dorostenek v dorosteneckých ligách, družstvo starších žákyň v oblastní přeboru a družstvo mladších minižákyň rovněž v oblastním přeboru. Družstvu žen pod vedením trenérů Petra Hyblera a Pavla Richtra se podařilo po dvou letech strávených ve druhé lize postoupit zpět do I.ligy, když o svém úspěchu rozhodlo především dvěmi vítěznými utkáními ve finálové skupině s ambiciózním celkem BK DE Prosek. Družstvo starších dorostenek vedené trenérkami Monikou Kučerovou a Ivou Mrskošovou podle očekávání hladce zvítězilo v dorostenecké lize, ale bohužel v kvalifikaci o postup do extraligy starších dorostenek již nestačilo na celek Havířova, který mu tak oplatil porážku z kvalifikace o extraligu mladších dorostenek z roku 2007. Od mladších dorostenek vedených trenéry Danem Bryknarem a Petrou Šlamborovou se čekalo lepší umístění, až 10.místo je určitým zklamáním. Starší žákyně pod vedení trenérů Martina Číly a Jirky Škapy zůstaly v oblastním přeboru těsně za medailovým stupněm na čtvrtém místě. Mladší minižákyně hrající prvním rokem oblastní soutěž bojovaly srdnatě s trenérkou Štěpánkou Bahníkovou v nerovné soutěži s chlapeckými celky což by pro ně mohlo být příslibem do budoucna.

Ing. Pavel Richtr

© 2020 TJ Lokomotiva Liberec, Jablonecká 21, Liberec
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!